Pohjois-Karjalan Karhukoirayhdistys ry
Pohjois-Karjalan Karhukoirayhdistys ry Pohjois-Karjalan Karhukoirayhdistys ry
POHJOIS-KARJALAN KARHUKOIRAYHDISTYS
Kaken pytty


kunniapalkinto2014-2015


Vuosimaljakilpailun säännöt


Kennelpiiri palkitsee vuosittain valioituneet koirat laatalla. Jos koirasi on edellisenä vuotena saanut kennelliiton myöntämän valioarvon (kva, kva&mva, muu rodunomainen valio) ja tahdot koirallesi kennelpiirin huomionosoituksen niin ilmoitathan koirasi valioitumisen Kennelpiirin hirvikoirajaoksen sihteerille tammikuun loppuun mennessä. Laatat jaetaan yhdistysten vuosikokouksissa.


Yhdistyksen jäsenten omistamia koiria osallistui valtakunnallisiin otteluihin seuraavasti

-
-
-

Tappisarvikilpailu on käyty. Hirviä oli maastoissa hyvin ja voittajaksi 90 pisteellä selviytyi pitkästä aikaa valtakunnallisessa ottelussa karhukoira Pohjois-Karjalasta, karjalankarhukoiran kotomailta, yhdistyksemme jäsenen Isto Ojalan omistama kku Kaatajannevan Hunter FI32517/18

Kaatajannevan Hunterista tuli myös samalla FI KVA

ONNEA ISTO JA HUNTER!!!!

 Juuka 7.12.2019
  Koira, Omistaja Pist. Löytö
aika
Haku
aika
LM
etäisyys
LH HA KH TA TM Kar
Kpl
Kar
Km
UH AT YO
 1. 48/1  FI32517/18 KAATAJANNEVAN HUNTER, Isto Ojala 90,00 10:49 123 1.2-1 105 250 240 300 5.5 5 5 2-2-0 4 1
 2. 48/1  FI42664/17 KANTOLANRINTEEN POMMI, Reijo Hämäläinen 87,50 8:36 8 0.5-0.4 136 260 247 300 5.7 5 5 2-2-0 3 2
 3. 48/1  FI32516/18 KAATAJANNEVAN JALLU, Matti Tikka 86,00 9:33 39 4.4-0.7 30 272 252 300 6.2 6 4.4 3-2-1 4 1
 4. 48/2  FI24392/18 HOKATAR PIITU, Minna Pallasoja 85,50 9:03 29 3-1.9 52 241 205 300 8.1 2 5.6 2-0-0 2 0
 5. 48/1  FI17035/18 LUOTISUORAN OKU, Petri Kinnunen ja Risto Karjalainen 82,50 10:22 93 2.4-0.5 97 264 264 300 4.1 5 4.1 3-1-1 3 0
 6. 48/2  FI23987/18 KARHUSUON TAIKA, Pasi Kanniainen 80,00 9:10 13 0.6-0.4 5 255 236 300 8 4 5.5 2-1-1 4 0
 7. 48/2  FI17040/18 LUOTISUORAN ODA, Ismo Kinnunen 75,50 9:15 25 0.6-0.4 17 269 236 300 8.4 5 5.4 2-1-1 4 0
 8. 48/1  FI42665/17 KANTOLANRINTEEN PILIKKU, Marko Rahkonen 69,50 13:04 185 0.7-0.4 78 180 180 200 1.3 2 1.3 2-0-0 2 1
 9. 48/1  FI40111/17 MAKKA, Sauli Rusanen 54,00 9:32 150 4.3-1.9 36 36 36 137 7.6 1 7.6 0-0-0 0 0
 10. 48/2  FI40232/17 KARPAASIN RONDA, Marko Mäkipernaa 35,00 12:03 199 3.9-0.8 0 0 0 156 16.7 1 16.7 0-0-0 0 0
 11. 48/2  FI47640/17 KALLIOKURUN KUURA, Jarmo Vesterinen 35,00 12:36 191 2.3-0.8 0 25 11 54 3.7 2 2.2 0-0-1 0 0
 12. 48/1  FI12519/18 MUSTIKKAVUOREN NYRKKI, Mauri Piitulainen 15,50 - 220 - - - - - - - - - - -
 13. 48/1  FI29608/18 KARPAASIN TILU TARE, Ilkka Kärppälä 9,00 - 96 - - - - - - - - - - -
 14. 48/1  FI25677/18 VÄLIKALLION UUNO, Marko Kirppu 5,00 - 116 - - - - - - - - - - -

 



Vuonna 2019 jäsentemme omistamia karhukoiria Pohjois-Karjalasta on valioitunut seuraavasti:

-kuvia Galleriassa

Kkn KVA&MVA Rinkisen Taylor
Kkn KVA&MVA Kolatselän Töpö
Kku KVA&MVA Nallekorven Vuki

Kku   KVA  Lehtoniemen Peku
Kkn   KVA  Ahorannan Malla                      
Kku   KVA  Kaatajannevan Hunter 
Kku   KVA Sorronkorven Mönni

            lisäksi muiden omistamia koiria P-Karjalasta   

                kku    Huijarin Ärmy

ONNEA VALIOITUMISTEN JOHDOSTA


Vuonna 2019 3 yhdistyksemme jäsenten omistamaa karhukoiraa suorittivat KARH1

Kkn Täysiajan Jutta FI21634/14  79p

Kku Kolatselän Jami FI31495/17 80p

Kku Sorronkorven Mönni FI46401/16  65p






Vuonna 2018 Pohjois-Karjalan karhukoirayhdistyksen jäsenten karhukoirista karhunhaukkutaipumuskokeen suoritti 4 koiraa

2018: Kku KVA&MVA Taikakairan Laku om Jouni Kärki (91p),

Kku KVA&MVA Jätkäpoika om Risto Ikonen (85p)

Kku KVA Ojavaaran Jymy om Timo Piipponen (83p)

Kku KVA Lehtoniemen Tahvo om Kirsi Huttunen (73p)

Jätkäpoika sai myös käyttö- ja muotovalion arvon

HIRV käyttövalion arvoon ylsivät

Kkn Hunajan Hilu, Tarvainen Fiia (v.-18 KVA)

Kku Jämäkän Masi, Törrönen Martti (v.-18 KVA)      
                                                   

 

 

POHJOIS-KARJALAN HAUKKUKUNINKAAT
v.1959 Pete om. H Rautava Ilomantsi
v.1960 Usvan Kirre om. A Härkönen Rääkkylä
v.1961 Usvan Kirre om. A Härkönen Rääkkylä
v.1963 Musti om. R Kotro Joensuu
v.1965 Usvan Kille om. U. Lievonen Rääkkylä
v.1994 Viitasalon Ruska om. Y. Eronen Lieksa

POHJOIS-KARJALAN HAUKKUKUNINGATTARET
v.1985 Jaana om. J Solonen Kontiolahti
v.1994 Viitasalon Ruska om. Y Eronen Lieksa

POHJOIS-KARJALAN TAPPISARVI-VOITTAJAT
v.2019 Kaatajannevan Hunter om. Isto Ojala Heinävaara

KAIKKIEN ROTUJEN YSTÄVYYSOTTELUN VOITTAJA
v.1988 Suopellon Ressu om. R Ikonen Ilomantsi

 

YHDISTYKSEN VUOSIMALJAKILPAILUN VOITTAJAT:

UROKSET:
1993 Karhunkaira Pili om.Vesa Mononen/ Arto Riikonen Ilomantsi
1994 Erätarun Max om.Veijo Immonen Pyhäselkä
1995 Karhunkaira Pili om.Vesa Mononen/ Arto Riikonen Ilomantsi
1996 Karhunkaira Pili om. Arto Riikonen Ilomantsi
1997 ei haettu
1998 Mustaperän Iiro om. Hannu Ikonen Lieksa
1999 Molssin Pete om. Pasi Sahioja Eno
2000 Molssin Pete om. Pasi Sahioja Eno
2001 Hiislammen Peku om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2002 Lammin Sami om. Petteri Peltoniemi Tuupovaara
2003 Hiislammen Peku om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2004 Harjuntakasen Joppe om. Hannu Ikonen Lieksa
2005 Molssin Repe om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2006 Ahorannan Remu om. Jani Piiroinen Kontiolahti
2007 Ahorannan Pate om. Timo Lappalainen Kontiolahti
2008 Nici om.Tero Hyykky Juuka
2009 Molssin Vertti om. Risto Ikonen ja Alvari Kelahaara Ilomantsi
2010 Kuorikan Jymy om. Jukka Behm Liperi
2011 Leevi om. Mikko Nieminen Lieksa
2012 Mökö om. Arto Heikura Lieksa
2013 Leevi om. Mikko Nieminen
2014 Ojavaaran Jymy om. Timo Piipponen
2015 Ahorannan Jyly om. Erkki Vatanen
2016
2017 Ojavaaran Jymy om. Timo Piipponen
2018 Jätkäpoika om. Risto Ikonen
2019 Kaatajannevan Hunter om. Isto Ojala

NARTUT:
1993 Koitikajan Oona om. Risto Ikonen/ Mauri Piitulainen Varkaus
1994 Viitasalon Ruska om.Yrjö Eronen Lieksa
1995 Sei-Liin Manta om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1996 Pantse om. Risto Ikonen Ilomantsi
1997 Koitikajan Oona om. Risto Ikonen/ Mauri Piitulainen Varkaus
1998 Kirnukallion Muusa om. Risto Ikonen Ilomantsi
1999 Kirnukallion Muusa om. Risto Ikonen Ilomantsi
2000 Huhtian Lola om. Jukka Karttunen Polvijärvi
2001 Huhtian Lola om. Jukka Karttunen Polvijärvi
2002 Molssin Huli om. Risto Ikonen Ilomantsi
2003 Molssin Huli om. Risto Ikonen Ilomantsi
2004 Kitinkallion Muusa om. Jouni Hoffman/ Kai Sihvonen Kiihtelysvaara
2005 Ahorannan Viivi om. Heimo Muttonen Kitee
2006 Rakka-Ahon Hippu om. Jussi Harinen Kontiolahti
2007 Ahorannan Ira om. Erkki Vatanen Joensuu
2008 Ahorannan Petu om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2009 Ginga om. Yrjö ja Hanna Ikonen Kontiolahti
2010 Ahorannan Petu om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2011 Malla om. Hille Romppanen Nurmes
2012 Raitapaidan Kitta om. Seppo Puustinen Joensuu
2013 Raitapaiden Kitta om. Seppo Puustinen
2014 Raitapaidan Kitta om. Seppo Puustinen
2015 Täysiajan Jippu om. Jussi Harinen
2016
2017 Raitapaidan Kitta om. Seppo Puustinen
2018 Hunajan Hilu om. Fiia ja Pekka Tarvainen
2019 Rinkisen Taylor om. Ville Kervinen

YHDISTYKSEN MESTARIT (1988-2019):

1988 Möntti  om. Kauko Pohjamo Joensuu
1989 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1990 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1991 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1992 Erätarun Maks, om. Veijo Immonen Pyhäselkä
1993 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1994 Jursi, om. Urpo Varis Kiihtelysvaara
1995 Sei-liin Manta, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
1996 Karhunkaira Pili, om Arto Riikonen Ilomantsi
1997 Sivarin Mikki, om. Markku Truhponen Lieksa
1998 Mustaperän Iiro, om. Hannu Ikonen Lieksa
1999 Molssin Napo, om. Olavi Pulkkinen Kuhmo
2000 Tepsu om. Risto Ikonen Ilomantsi
2001 Hiislammen Peku, om. Vesa Väänänen Pyhäselkä
2002 Lammin Sami, om. Petteri Peltoniemi Tuupovaara
2003 Rinteelän Masi, Kyösti Turpeinen Tuupovaara
2004 Molssin Repe, om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2005 Molssin Repe, om. Akseli Saikkonen Tohmajärvi
2006 Korpisoturin Halla, om. Juha Leppänen Imatra
2007 Ahorannan Pate, om. Timo Lappalainen Kontiolahti
2008 Ahorannan Petu, om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2009 Jämäkän Tykki, om. Esko Kortelainen Juuka
2010 Ahorannan Petu, om. Pentti Suvanto Polvijärvi
2011 Ahorannan Viivi, om. Heimo Muttonen Kitee
2012 Mökö, om. Arto Heikura Lieksa
2013 Arialin Peli om. Petri Vornanen Joensuu
2014 Ojavaaran Jymy om. Timo Piipponen Ilomantsi 
2015 Ahorannan Jyly om. Erkki Vatanen Joensuu
2016
2017 Ojavaaran Jymy om. Timo Piipponen
2018 Murhikorven Urmas om. Kosti Juutila ja Paula Mustonen
2019 Kähisijän Arvi om. Arto Heikura

Pohjois-Karjalan Karhukoirayhdistys
pj. Ismo Parkkinen
is.parkkinen(at)gmail.com
p.0405937752

sihteeri Sami Hyppönen
sami.hypponen(at)siunsote.fi
p. 0443777009
Sastan logo
Klikkaa kuvaa päästäksesi Sastan verkkokauppaan

Sasta on Pohjois-Karjalan karhukoirayhdistys ry:n pääyhteistyökumppani vuodesta 2020

Kotisivut yhdistykselle tekee Kaakon Nettipalvelu Oy